یمن ، اعراب کیستند ؟

وبی خواهد بود تا آنچه را آموخته و می دانم ، یا یادداشت برداری کرده ام را برای دیگران شرح دهم .

یمن ، اعراب کیستند ؟

اشکان ارشادی ، نویسنده و محقق 
یمن 
 
یمن کشوری با وسعت ۵۲۸۰۰۰ کیلومترمربع است که تاریخی جالب دارد ، به گفته رومیان « عربستان خوشبخت » یمنست. این کشور در تاریخ معاصر بحرانهای زیادی را پشت سر گذاشته است. یکی از این بحرانها استعمار بود و سپس بحران استقلال و تقسیم یمن به دو قسمت شمالی و جنوبی! سپس جنگ و اتحاد یمن! 
 
تاریخ یمن جالب توجه است. همیشه ایران یگانه حامی این ملت مظلوم بوده ، اکنون ایران فقط پشتوانه مشاوره ای و روحیه‌ای نسبت به یمن داره و انصارالله و مردم و ارتش این کشور از خاک خود دفاع می کنند. ولی به لطف پیوستگی تاریخ و مذهب و.... نه یمن ، ایران را از یاد برده و نه ایران یمن را. 
 
یمن از دوران تاریخی اساطیری با ایران در ارتباط بوده ، احتمال دارد مازندران شاهنامه یمن باشد یا آنکه مصر باشد یا آنکه همین مازندران باشد. 
 
ولی احتمالا هاماوران ، باید یمن باشد. کاووس به فتح هاماوران رفت ولی دچار و درمانده شد تا آنکه رستم برای نجاتش شتافت و هفت خوان او شروع می‌شود. 
 
اما قبل از همه‌چیز باید به حضور فریدون و عقد سه دختر عرب برای پسرانش اشاره کرد. سه دختر زیبا و با حجب و حیا. یکی را به تور داد ، یکی را به سلم و دیگری را به ایرج. ( به شاهنامه رجوع کنید. ) .
اعراب 
 
عرب در لغت معنای بسیاری پیدا کرده ، از بادیه نشین تا صحرا گرد و رونده و سیاه چادرنشین معنا شده معهذا ما امروزه عرب را به زبان غنی قرآن و دین مبارک اسلام میشناسیم ، همچنین عرب را مردمی می دانیم که در خوزستان و عراق و جزیره العرب و شمال آفریقا زندگی میکنند و به یکی از لهجه های عربی صحبت میکنند یا آنکه لهجه فصیح در میان آنان رسمیست. عربی لسان دین و کلام قرآن است و فارسی دری بسیار لغات و اخذ اصطلاح از آن داشته و باعث تأسف است که به اسم فارسی را پاس بداریم از حجم لغات عربی در فارسی کم میکنند. این مسأله درد بغرنجی دارد که باید در جای خود با حوصله و دقت بررسی شود. 
 
زبان عربی در ابتدا ، چنان توجهی نداشت ولی به لطف کلام قدرتمند قرآن و احادیث متبرک وجهی بزرگ و قابل توجه یافت. اتحاد قبایل عرب نیز با مسلمان شدن بی تاثیر نبودند. 
 
بعداز پیامبر اسلام ، تلاش‌های فراوانی برای زبان عربی شد و لغات را از سراسر امپراتوری با وسواس تمام جمع کردند و یکی از مهمترین تلاشها کتابت و جمع‌آوری قرآن کریم بود. بعدها سیبویه از اهالی فارس و دیگر صرفیون و نحویون به تکمیل عربی پرداختند هرچند که عربی همه‌ی این موارد را داشت ولی مکتوب نبود و اصول صرفی آن به تفضیل و توضیح نیاز داشت. 
 
حرکات در زبان عربی در ابتدا توسط نقطه گذاری مشخص میشد ولی بعدها حرکات و اعراب به طرز قشنگی ایجاد شد و زبان عربی قدرت بیشتری یافت. ( اگر از علم تجوید بخوانید ، درک خواهید کرد. ) . 
 
عربی استخوانبندی قوی دارد. اوزان و باب های آن از این زبان یک زبان ویژه ساخته! خدا را شکر در فارسی دری اوزان و بابها را داریم. 
 
اوزان عربی و فارسی واقعا شیرینه ولی از تأسف بسیار افرادی برای تدریس واقعی نداریم ، در همین شهر خود من اصلا معلوم نیست جایگاهش کجاست ؟ یک مدت در همین وب درس میدادم ولی باعث شر شد و من هم بیخیال شدم. حالا دیگه بحالم فرقی نمیکنه هزج باشه یا رمل ؟ اصلا رمقی هم برای نوشتن ندارم ولی شاید در یک شرایط آرام و منطقی و با آرامش از واج و هجا نوشتم تا مطوی و.... 
 
زبان عربی بر اساس فاعل + فعل + ..... تشکیل می‌شود ولی در صرف و نحو عربی بخوبی ملاحظه کردم که زبان عربی برخلاف قوانین قدرتمندی که دارد انعطاف پذیر نیز میباشد. 
 
عربی ۲۸ حرف یا بعبارتی دیگر ۲۹ حرف دارد. این حروف تماما در فارسی دری موجود است. 
 
ابجد از کاملترین ارزشهای حروفیست که عربی آن را در خود جای داده‌است. ابجد کبیر و ابجد صغیر مهمترین ارزش حروفیست. 
 
اما اینکه اعراب کیستند ؟ 
 
در بالا اشاره شد ولی ذکر این نکته بسیار اهمیت دارد. 
 
اعرابی در تاریخ داریم که دیگر نابود شده‌اند و از آنان تنها در تواریخ اسمی موجودست. فی الحال دو گونه عرب داریم : ۱. عرب قحطانی ۲. عرب عدنانی 
 
عرب قحطانی عربی است که از روز اول عرب بوده و هست و پوستی تیره دارد. 
 
عرب عدنانی ، عربیست که عرب نبوده ولی اسم و رسم و زبان عرب را پذیرفته و دیگر خود را عرب میداند. 
 
اعراب عدنانی بیشمارند و ناگفته پیداست که بسیاری از ایرانیان نیز در کشورهای عربی حضور دارند بدون آنکه دیگر بدانند چه بوده‌اند. مقدسی جغرافیدان معروف از اهالی عدن وقتیکه نام میبرد از حضور زیاد ایرانیان نیز میگوید ولی امروزه در ترکیب یمن و عمان هستند. 
 
مردم ظفار شاید همانند مسقط ، آمیخته‌ای از ایرانیان و اعراب باشند ، اصلا ایرانی بعد فرهنگی داره تا نژادی ، ولی این بعد از زمان ناسیونالیسم افراطی معنایی دیگر یافته وگرنه ایران فلاتی فرهنگی از ماورای جیحون و سیحون تا دریای مدیترانه و ... بوده. 
 
بگذریم ؛ اولین ارتباط ایران با یمن به اندیشه فتح جهان از دست دیوان برمیگردد ، فریدون دیوان را شکست می دهد و این دیوها ، دیو نیستند چون سی خط و زبان بلدند و نوشتن به خسرو می آموزند. 
 
نوشتن به خسرو بیاموختند.......  به شاهنامه رجوع کنید. 
 
هاماوران که احتمالا یمن است. فتح شده و مورد توجه فریدون قرار می گیرد. فریدون سه دختر شاه آنجا را برای پسرانش می گیرد. ارتباط بعدی ایران با یمن ، فتح یمن توسط انوشیروان است. بگذریم از اینکه بهرام گور نیز در دبار عربی بزرگ شده بود ، با پناهنده شدن امیر یمن به انوشیروان ، وی سپاهی از زندانیان در ازای آزادی به همراه تعدادی از سپاهیان زبده به سرداری وَهریز برای دفع حبشیان به آنجا روانه می کند. حبشیان شکست خورده و یمن آزاد می‌شود ولی سرداران ساسانی آنجا می مانند. 
 
ارتباط دیگری را نمی بینیم و تنها اگر تاریخ مشترک ترکی _سلجوکی را بررسی کنیم به حضور ترکان عثمانی در یمن می رسیم ، عثمانیان در ابتدا در سایه‌ی پررنگ همین نواحی بودند سلطان سلیم و حتی سلطان محمد فاتح فارسی میدانست. دیوانهای فارسی سلاطین عثمانی موجودست.

جم سلطان پسر محمد دوم عثمانی که دیوانی به فارسی و ترکی دارد مدعی امپراتوری عثمانی بود ولی هرگز نتوانست به این رویا دست یابد و در تبعید جان سپرد. چه زیبا سروده : وای بر آن کس که برادر دارد. اشاره به درگیری خودش با برادرش بر سر قلمروی روم دارد. 
 
ارتباط آخر ایران و فارسی و ترکی و اسلامی به همین چند دهه پیش می رسد. مردم ایران فهمیدند که در یمن مردمی با مذهب تشیع زندگی میکنند و این مردم یا بر مذهب تشیع دوازده امامی هستند یا تشیع زیدی دارند. مبارزه حوثی های شیعه مذهب با کشور شمالی خود باعث توجه بیشتر شد. از آنجا که مردم یمن مردمی معتقد و مسلمانند به حمایت معنوی ایران نیاز دارند که این امر صورت گرفته‌است ولی کشورهای دیگر سعی در جلوه دادن حضوری بیشتر از ایران دارند و قصد دارند ایران را متهم به حمله و سلاح بکنند و از آب گل آلود ماهی بگیرند. 
 
یمن از دیرباز به داشتن پارچه های مرغوب معروف بوده و از آن به بُرد یمانی نام می برند. 
 
یک نکته 
 
اگر یمن را همانگونه یمان بخوانیم آنگاه چه وجه تسمیه ای با کشور همسایه اش عمان دارد ؟ یَمان ، عمان. قابل توجه است. 
 
 
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.