بحران خزرها

وبی خواهد بود تا آنچه را آموخته و می دانم ، یا یادداشت برداری کرده ام را برای دیگران شرح دهم .

بحران خزرها

خزریه منطقه ایست که قوم یهودی مذهب خزر با برداشت زبان ترکی در آن فرمانروایی میکرد. خزرها مردمی پرجنب و جوش بودند و تا می توانستند بر اطراف میتازیدند. اینان خشونت پرور و غاصب بودند حتی در زمان اقتدار اسلام نیز با چشم طمع به اراضی مسلمانان حمله ور میشدند. خزرها واقعا قومی پست بودند و برای فرهنگ و هنر ارزشی قایل نبودند و تنها آن را برای زینت زندگی خود می خواستند. اینان حتی دین یهود را به سخره گرفتند و بازیچه خود قرار دادند. 
 
فردوسی طوسی که دائما میگفت : ترکان! ترکان! 
 
منظورش همین ترکان بود که عقایدی ماسون و فراماسون و صهیون داشتند. دیگر قبایل ترک ، ترکمن نامیده می شدند و حتی وامبری ( یهودی مجارستانی که پان ترکیسم را رواج داد ) به تفاوت ترکمن و قزاق با دیگر ترکان اشاره می کند. 
 
تأسف ممکنه در تاریخ اسلام اینست که پسران سلجوق در دربار خاقان بدنیا می آیند و همه نامهای یهودی پیدا میکنند و علیرغم مسلمان بودن ولی تأثیراتی خلقی از آنان پذیرفته بودند. سلطان محمود این خطر را درک کرد و آنان را شکست سختی داد. ولی این شکست باعث شد تا دقاق و... به دربار خاقان خزر بروند و مصیبت شروع شود. سلطان محمود مردی واقعا ترک بود و خصیصه ی اصلی ترکان را داشت. دو خصیصه ی اصلی ترک اینها بود : ۱. تصرف سرزمینهای دیگر به امید الحاق سرزمین خود به آن ، اکثر امپراتوری‌ها سرزمین فتح میکردند برای ضمیمه کردن به خاک خود! ولی ترکان واقعی زمین تسخیر میکردند تا سرزمین خود را به آن ملحق کنند. ۲. پذیرش زبان و فرهنگ سراسری. 
 
ترکانی که غیر این دو رفتار را دارند بعید است که از عشیره آلتایی باشند. 
 
وصیتنامه گرگ مقدس ترکی _ مغولی 
 
بعداز مرگم ، پوستم بسوزانید تا مبادا شغالی آن را بپوشد و به نام من گوسفندان بیازارد. 

  منطقه خزریه که یهودیت رسمی داشتند ، اینان زبان ترکی را اخذ کرده بودند.

خزرها بارها به ایران و توران حمله کردند. ساسانیان بارها حمله ی ایشان را دفع کردند. گوی ترکلر که احتمالا باید توران باشد برای مدتی خزرها را با نیروی نظامی ضمیمه خود نگه داشت لاکن نتوانست آنان بیشتر از مهار ، نابود کند. با از بین رفتن ساسانیان و گوی ترکها ، خزران دین خود را رسمی کردند و قلمروی خود را افزودند. 


اوج گسترش خزرهای یهودی که ترکی بازرگانان ثروتمند اویغور چین را زبان رسمی خود کرده بودند. 
 
تاریخ خزر تنها مورد علاقه یهودیان هست و البته مسیحیان دو آتشه نیز به این حکومت غاصب اهمیت می دهند چون نتیجه گرفته‌اند که اگر خزرها نبودند و جلوی مسلمانان را سد کنند بیزانس آن دژ تمدنی اروپا حتما فرو می ریخت. 
 
این قوم از گذشته زرِ سرخ را نشان خود کرده بود. مغولها گرچه آنان را مغلوب و ساکت کردند ولی برای جلوگیری از تنش اردوی زرین را بر پا کردند. اشتباهی که بعدها گران تمام شد. مغولها آرام آرام تسلط خود را از دست میدادند پس برای همین خزریه را به سمت جنوبی دالان قفقاز و بسوی ترکیه سوق میدادند. رانده شدگان اردوی زرین بعدها هسته اصلی قزلباش بودند که تنها روحانیون مسلمان اهل تشیع توانستند آنان را کنترل کنند و خیلی از رفتارهای خزری را کنار بگذارند. 
ترجمه ترکی
در مورد زبان عربی و فارسی دری که زبان بهشت است. 
میگه : این شهرک « آذربایجان » رعایا و دهقانان زبان خودشان دارند. اما شعرای عارف با ظرافت کلام و نزاکت پهلوی و مغولی است. 
و این دو زبان کهنند. 
زبان شهری ها با کلمات اولا : دهقانی ، دری ، فارسی ، غازی ، پهلویست. 
فارسی در حق زبانیست که کمال پاشازاده معروف به دقایق الحقایق در موردش آورده : « گفت در تفسیر دیلمی : سوالی مابین رسول الله و میکائیل که آیا تعالی به فارسی هم هست ؟ گفت : بله 
رسول گفت : زبان اهل جنت عربی و فارسی دری است.
 
 
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.